Колоноскопія

Електрокардіограма (ЕКГ) в Уман
Вартість: 1000

Часто пацієнти відносяться до колоноскопії зі страхом та відразою. Та чи виправданий цей страх?

Ми розповімо про те, чому колоноскопія – один із найбільш інформативних та ефективних методів дослідження товстої кишки, та чи варто її боятися.

Для того, щоб виявити захворювання дистальних відділів травного тракту, лікар вводить зонд (колоноскоп) у товстий кишечник. Колоноскоп має товщину з горошину або мізинець. Це гнучка, вузька та довга трубка діаметром 11 мм, яка вводиться у кишку через анальний отвір.

Колоноскопія – це «золотий стандарт» у профілактиці раку товстої кишки. Колоректальний рак посідає третє місце серед усіх онкологічних захворювань, а колоноскопія – це єдиний метод, який може виявити рак на початковій стадії та попередити його. Щоб пройти процедуру, потрібно взяти направлення у лікуючого лікаря або самостійно записатися на прийом до спеціаліста. Дослідження виконує лікар-ендоскопіст.

Не слід плутати ректороманоскопію та колоноскопію. Перший метод виявляє патології виключно прямої кишки. А колоноскопія обстежує всю товсту кишку, до складу якої входить пряма кишка. Тобто колоноскопія – це більш широкий метод дослідження.

Навіщо потрібна колоноскопія?
Колоноскопія призначається для того, щоб виявити:
• захворювання та патологічні стани товстої кишки:
• шлунково-кишкові кровотечі;
• при підозрі на поліпи;
• кишковій непрохідності;
• болях в животі неясної причини, які постійно з'являються;
• підозрі на неспецифічний виразковий коліт;
• хворобі Крона;
• наявністі у хворого декількох симптомів одночасно: підвищена температура тіла, втрата ваги та анемія.

Крім того, колоноскопія призначається для оцінки ефективності лікування хвороб товстої кишки. Також за допомогою цього методу можна проводити невеликі терапевтичні маніпуляції, наприклад, видалення поліпу, якщо він не більше 1 мм.

Процедура не має протипоказань, за виключенням активної стадії виразкового коліту та хвороби Крона.

Кому потрібно проходити профілактичну колоноскопію (ці люди знаходяться у групі ризику захворювань товстої кишки):
• в сім'ї були випадки раку товстої кишки;
• надмірна вага тіла;
• куріння, алкоголізм, зловживання наркотиками.

Як проводиться колоноскопія?
Обстеження складається з двох етапів: перший – зустріч з лікарем, який пояснить суть процедури та розповість про підготовку, другий – власне колоноскопії.

Щоб діагностика виявилась інформативною для лікаря і комфортною для пацієнта, необхідно підготуватися:
• за 3 дні до колоноскопії потрібно виключити з дієти фрукти, овочі, препарати заліза та всі харчові продукти, які можуть надати вмісту кишечника червоний колір;
• якщо ви лікуєтесь від цукрового діабету, попередьте про це свого лікаря, він скорегує дозу препарату;
• за 2 дні до процедури необхідно обмежити прийом молочних продуктів та не приймати алкоголь взагалі;
• за 24 години до обстеження лікар призначить проносні засоби, щоб очистити кишечник

Чи боляче при коллоноскопії?
Деяким людям роблять премедикацію – вводять знеболюючі та спазмолітики, або вводять у медикаментозний сон. Але, як правило, процедура проходить безболісно.
В ході колоноскопії може з'явитись дискомфорт та відчуття здуття кишечника. Після обстеження пацієнти часто говорять про те, що підготовка та очікування колоноскопії виявились більш стресовими подіями, ніж сама процедура. Так, більшість людей повідомляли, що в ході дослідження майже нічого не відчули.

Хід процедури:
Пацієнт лягає на лівий бік, згинає коліна та притискає їх до грудей.
Ендоскопіст вводить колоноскоп у пряму кишку, яка попередньо розширюється повітрям. Це може викликати відчуття давлення зсередини. Легкий дискомфорт виникає на стадії, коли лікар розправляє вигини товстого кишечника.
В залежності від анатомічних особливостей та наявності патологій процедура триває від 30 до 45 хвилин.
Процедура безпечна, але іноді виникають ускладнення: здуття живота, незначні кровотечі, якщо лікар виконав біопсію (забір шматочка тканини товстого кишечника), болі в животі. Відеоспостереження записується на комп'ютер.
Після колоноскопії можна відразу їсти та пити, якщо лікуючий лікар не дав інших рекомендацій. Якщо в день обстеження ендоскопіст вводив заспокійливі засоби або призначив медикаментозний сон, пацієнту бажано не сідати за кермо автомобіля.