УЗД малого тазу є найбільш доступним та інформативним методом дослідження при підозрі на патології репродуктивних органів у жінок, а також хвороб нирок та сечового міхура. Ультразвукова діагностика дозволяє максимально швидко отримати точні результати обстеження і розпочати лікування.
Оптимальний час для проходження УЗД органів малого тазу у жінок визначається залежно від мети діагностики, для проведення гінекологічного планового УЗД — це перші 3-5 днів після закінчення менструації, але не пізніше 7-10 дня менструального циклу (якщо рахувати з першого дня менструації).
Розшифровка отриманих результатів УЗ-діагностики проводиться на місці лікарем, що проводив обстеження. Він складає офіційний висновок, який ви отримуєте на руки.
УЗД органів малого тазу як проводиться?
Ультразвукове обстеження органів малого тазу у жінок зазвичай призначає гінеколог, обстеження може здійснюватися двома способами:
• через передню черевну стінку (трансабдомінально);
• безпосередньо через піхву (трансвагінально) – цей метод забезпечує більш точні і детальні дані.
При трансабдомінальному способі дослідження матки і придатків УЗД проводиться за умови наповненого сечового міхура, тому за 1-1,5 години до процедури пацієнтці необхідно випити 1 л рідини.
При вагінальному УЗД сечовий міхур, навпаки, необхідно спорожнити.
При УЗД органів малого тазу жінки обстежується матка, ендометрій, маткові труби, яєчники і сечовий міхур.
Визначаються положення, форма, основні розміри матки і будова її стінок; досліджуються серединні маткові структури: порожнина матки і ендометрій.
Оцінюється стан яєчників щодо матки, їх розміри, розміри фолікулів і жовтого тіла (утворення, яке залишається на місці фолікулів після виходу яйцеклітини з яєчника).
Проводиться співставлення з фазою менструального циклу.
Визначається наявність вільної рідини (в нормі після виходу яйцеклітини з яєчника, вона є в невеликій кількості) і наявність пухлинних утворень в порожнині малого тазу.
Дослідження дає можливість діагностувати вроджені аномалії розвитку матки, наявність яких може бути причиною безпліддя, підвищувати ризик передчасних пологів, мимовільного переривання вагітності, внутрішньоутробної загибелі плоду, неправильного положення плоду і порушення родової діяльності.
При УЗД органів малого тазу виявляється внутрішній ендометріоз або аденоміоз (розростання ендометрія в стінку матки) і ендометріоїдних кіст яєчників. Діагностика ендометріозу має значення для прогнозу можливості вагітності .
УЗД дозволяє діагностувати вагітність починаючи з 3-4 тижнів. Діагностуються різні види позаматкової вагітності.
За допомогою УЗД контролюється стан внутрішньоматкового контрацептиву, своєчасно виявляється неправильне розташування, часткове або повне випадання ВМК з порожнини матки, вростання частин контрацептиву у стінку матки.
Також виявляються гіперпластичні процеси ендометрію (гіперплазії, поліпи, злоякісні пухлини ендометрію), об'ємні утворення яєчників.
УЗД малого тазу призначається в таких випадках:
• при скаргах на біль внизу живота;
• при нерегулярному менструальному циклі, порушеннях циклу;
• при наявності виділень із піхви поза менструальним циклом (а також під час менопаузи);
• для контролю за розвитком плоду при вагітності;
• при постановці або вилученні внутрішньоматкового контрацептиву;
• при неплідді;
• при підозрі на вагітність (УЗД може визначити вагітність протягом першого тижня затримки).
• контроль після пологів ,оперативних втручань .
• при підозрі на утвори органів малого тазу .
• профілактичних цілях рекомендується проходити УЗД раз на рік .
Важливим є комплексна діагностика пацієнта: огляд гінеколога на кріслі та УЗД обстеження, оскільки тільки в поєднанні цих обстежень можна вивести правильний діагноз.